Być jak powietrze. Jak zwrócić na siebie uwagę rodziców?


Rodzice Cię nie dostrzegają? Wydaje się, że zupełnie nie odczuliby różnicy, gdybyś rzeczywiście zniknął z ich życia? Zastanawiasz się, jak zwrócić na siebie uwagę rodziców? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na odbudowanie relacji z rodzicami.

Dlaczego rodzice nie zwracają na mnie uwagi?

Czujesz się, jak powietrze, ponieważ rodzice nie zwracają na Ciebie uwagi? Zastanawiasz się, co jest tego powodem? Takie zachowanie dorosłych może mieć różne podłoże. Najczęściej przyczyną braku zainteresowania ze strony rodziców jest ich zaabsorbowanie codziennymi sprawami. To dosyć prozaiczny powód, który może pojawić się w nawet najbardziej zżytej rodzinie. Zatem, jeśli mama lub tata nie poświęcają Ci uwagi, to nie dlatego, że przestali Cię kochać, ale po prostu pochłonęła ich codzienna rutyna. Często natłok obowiązków w pracy lub w domu może sprawić, że dorośli zapomną zapytać, co słychać u dzieci i czy wszystko u nich w porządku.

Inny powód braku uwagi rodziców to opieka nad młodszym rodzeństwem. Nie chodzi tylko o noworodki, które wymagają szczególnej pielęgnacji, ale również o nieco starsze dzieci. Być może rodzice bardziej skupiają się na opiece nad Twoim młodszym bratem lub siostrą, a Ciebie zupełnie pomijają. To rzeczywiście jest frustrujące! Na dłuższą metę prowadzi też do rywalizacji i komfortów między rodzeństwem, co nie zawsze jest zdrowie. Rodzice często uznają, że starsze dzieci ich już nie potrzebują, dlatego poświęcają im znacznie mniej swojej uwagi. Jednak takie przekonanie jest błędne! Zatem, jak zwrócić na siebie uwagę rodziców?

Spróbuj porozmawiać ze swoimi rodzicami

Co zrobić, żeby zwrócić na siebie uwagę rodziców? Najbardziej oczywistym sposobem na pozyskanie zainteresowania rodziców jest próba rozmowy z nimi. To rozwiązanie jest tak proste, a jednocześnie tak często odrzucane. Czasami po prostu brakuje odwagi, by powiedzieć rodzicom, że wciąż ich potrzebujesz. Jednak, gdy zainicjujesz rozmowę, istnieje większe prawdopodobieństwo na pozyskiwanie ich uwagi.

Jeśli mama lub tata zbywa Cię klasycznym „Nie mam czasu”, zapytaj, kiedy będziecie mogli porozmawiać. Poproś o wyznaczenie konkretnej pory, wtedy jest duża szansa, że rodzic poświęci uwagę tylko Tobie.

Zostaw rodzicom wiadomość

Jak zwrócić na siebie uwagę rodziców w innym sposób? Może się zdarzyć, że rodzice będą tak bardzo pochłonięci swoimi sprawami, iż nie poświęcą Ci zbyt wiele czasu. Wtedy sięgnij po inne rozwiązanie. Napisz krótki list, w którym poinformujesz mamę bądź tatę o swoich potrzebach. Umieść wiadomość w widocznym miejscu i podpisz kartkę lub kopertę, by rodzice wiedzieli, że jest adresowana właśnie do nich. Możesz także podrzucić list mamie do torebki lub zostawić na poduszce w sypialni rodziców.

W ten sposób na pewno uda Ci się zwrócić ich uwagę. Czytając list, rodzice zreflektują się i uświadomią sobie, że w ostatnim czasie Cię zaniedbali. Może nawet taka wiadomość poruszy ich i w przyszłości będą przywiązywać większą wagę do podtrzymywania z Tobą dobrych relacji.

Pamiętaj, aby nie posuwać się do zwrócenia na siebie uwagi złym zachowaniem. Takie postępowanie tylko rozbudzi gniew rodziców i może popsuć Wasze stosunki.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

2 Comments

Add yours
  1. 1
    Błażej

    Może i będzie to coś trudnego do przęłknięcia, ale niektórzy nigdy nie powinni ozstać rodzicami, po prostu… Nie każdy ma instynkt macierzyński i potrafi zaspokoić podstawowe pragnienia dziecka, wiele rodziców na swoje pcoiechy nawet nie zwraca uwagi, żyją tylko razem pod jednym dachem 🙁

  2. 2
    Kaja

    Myślę, że najprostsze zostawienie wiadomości to najlepszy sposób na zwrócenie uwagi rodziców, jeśli mamy problem z komunikowaniem w inny sposób. Warto spróbować tak, bo może to być dobry początek bardzo potrzebnej rozmowy

+ Leave a Comment