Jak zwrócić uwagę przyjaciółce, że zrobiła coś nie tak?


Przyjaźń powinna być oparta na zaufaniu i szczerości. Tematów do rozmowy z przyjaciółką jest naprawdę wiele i wydaje się, że można jej powiedzieć niemal wszystko. W końcu to jedna z najbliższych osób w życiu. Czasami jednak zdarza się, że zachowanie przyjaciółki może Ci się nie spodobać. Jak jej o tym powiedzieć? Podpowiadamy.

Dlaczego warto postawić na szczerą rozmowę?

Zastanawiasz się, jak rozmawiać z przyjaciółką na drażliwe tematy dotyczące jej osoby? To rzeczywiście może być trudne! Zwłaszcza wtedy, gdy to, co masz do powiedzenia, nie będzie miłe lub nie wiesz, jaka będzie jej reakcja. Postaw jednak na szczerą rozmowę, która wyjaśni wszelkie nieporozumienia i oczyści atmosferę. W innym przypadku Twoja przyjaciółka może częściej zachowywać się w dany sposób. Jeśli nie wyjaśnisz jej, co nie odpowiada Ci w jej postępowaniu, prawdopodobnie będzie zupełnie tego nieświadoma. Długie trzymanie w sobie negatywnych odczuć może prowadzić do frustracji, a w konsekwencji do rozpadu Waszej relacji.

Opisz zachowanie, które Ci się nie spodobało

Zapewne doskonale wiesz, o czym rozmawiać z przyjaciółką, jednak dobór odpowiednich słów czasami wymaga przemyślenia. Jeśli łączy Was zażyła relacja, zapewne Twoja przyjaciółka wysłucha to, co masz do powiedzenia. Dokładnie określ rodzaj zachowania, które Ci się nie spodobało. Postaraj się nie wyolbrzymiać sytuacji, ale też nie bagatelizuj tego, co się wydarzyło. Używaj słów o neutralnym zabarwieniu i nie mów oskarżycielskim tonem. Być może Twoja przyjaciółka zupełnie nie była świadoma, że jej zachowanie Cię zraniło.

Nazwij swoje uczucia i wyznacz granice

Szczerze powiedz, jakie emocje wywołało w Tobie zachowanie przyjaciółki i jakie towarzyszyły Ci odczucia. To bardzo ważny element rozmowy, który uświadomi jej, jak dana sytuacja wyglądała z Twojej perspektywy.

Zastanawiasz się również, jak rozmawiać z przyjaciółką o wyznaczaniu granic? Najpierw wyraź nadzieję, że jej zachowanie się zmieni, co znacząco wpłynie na poprawę Waszych relacji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja przyjaciółka podejmie próbę naprawienia szkody, jaką wyrządziła Ci swoim postępowaniem. Jednak nie zawsze tak się stanie. Może się okazać, że Twoje uwagi ją zabolą i poczuje się urażona. Daj jej wtedy czas na przemyślenie słów, które padły podczas rozmowy. Zaznacz, że postanowiłaś poruszyć temat ze względu na Waszą przyjaźń i nie miałaś zamiaru jej obrażać. Zapewnij swoją przyjaciółkę o szacunku, jakim ją darzysz i wyraź nadzieję na okazanie zrozumienia. Powiedz, że nie chcesz, aby Wasza relacja przerodziła się w toksyczną przyjaźń.

Nie daj sobą manipulować

Mimo Twoich szczerych chęci rozmowa z przyjaciółką na temat jej niewłaściwego zachowania może nie pójść tak, jak tego oczekiwałaś. Nie pozwól jednak sobą manipulować. Podkreśl, że jeśli Twoja przyjaciółka nadal będzie zachowywała się w ten sposób, będziesz zmuszona zakończyć Waszą relację.

Często przyjmowanie krytyki jest trudne. Pamiętaj jednak, że przyjaźniące się ze sobą osoby, powinny być otwarte na wzajemne wskazówki. Dobra przyjaciółka na pewno zrozumie, co zrobiła nie tak i zmieni swoje zachowanie.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

1 comment

Add yours
  1. 1
    O.

    Powinno się o tym przede wszystkim pogadać. Jak to przyjaciółka to zorzumie, zaakceptuje nawetnajboleśniejszą prawdę, jak jej zwrócimy uwagę. Jeśli po tym wszystkim przestanie się do nas odzywać, bo zwróciliśmy jej uwagę to cóż, chyba nie była przyjaciółką 🙂

+ Leave a Comment