Jak kupić samochód z zagranicy i nie dać się oszukać?


Coraz więcej osób decyduje się na zakup używanego samochodu pochodzącego z zagranicy. Główną zaletą jest o wiele niższa cena i często mylne przekonanie, że auta z zagranicy są lepiej zachowane, bardziej zadbane. Niczym złoty interes i pójście w duchu powiedzenia „Niemiec płakał jak oddawał”. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kupno samochodu za granicy, wiąże się z wieloma formalnościami oraz trudnościami. O czym należy pamiętać i na co zwracać uwagę, sprawdźcie sami.

1. Uważaj na machlojki właścicieli pojazdów

Bardzo często zdarza się, że auta wystawiane na sprzedaż w ofertach zagranicznych, są powypadkowe ale wypucowane tak, że mucha nie siada. To najczęstszy trik wykorzystywany przez właścicieli samochodów i na co, niestety, często nabierają się kupujący. Sami właściciele ubijają interes życia, wystawiając samochody pocenie dwukrotnie wyższej. Przekręcanie liczników, wymiana zużytych elementów, podrabianie dokumentów to tylko jedne z nielicznych przykładów na mataczenie w historii samochodu.

warto przeczytać:  Kochanie, sam będę prowadził księgowość, nie dam zarobić księgowej!

Naprawa samochodu w warsztacie

2. Sprawdź stan techniczny samochodu

Zanim zdecydujesz się na kupno danego samochodu, dokładnie sprawdź jego stan techniczny. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na numer nadwozia czy przypadkiem nie znajduje się w rejestrze aut poszukiwanych. Po drugie sprawdź dokładnie ogólny stan techniczny czyli stan silnika, biegów, układu hamulcowego, elektryki, zawieszenia, geometrii kół itp. Po trzecie, upewnij się czy auto nie jest powypadkowe. Możesz to sprawdzić po łączeniach poszczególnych elementów, lakierze czy jest wszędzie tego samego odcienia, po bieżniku opon czy po datach wstawienia szyb. Zaproponuj konsultację u fachowca, jeśli właściciel będzie się wykręcał to już jest znak że coś tutaj nie gra. Natomiast jeśli się zgodzi, tym łatwiej wychwycisz wszelkie usterki i elementy wymagające naprawy bądź wymiany.

warto przeczytać:  3 skuteczne porady jak dobrze wypaść na pierwszej randce

3. Jakich musisz dopełnić formalności po sprowadzeniu auta?

Po sprowadzeniu samochodu do kraju masz 30 dni na jego zarejestrowanie. Będziesz potrzebować następujących dokumentów:

 • Dowód zakupu pojazdu czyli umowę kupna-sprzedaży,
 • Tłumaczenie dokumentu wykonane przez tłumacza przysięgłego,
 • Dowodu rejestracyjnego oraz jego tłumaczenia, również wykonanego przez tłumacza przysięgłego,
 • Tablic rejestracyjnych pojazdu,
 • Dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłat z tytułu akcyzy,
 • Potwierdzenia uiszczenia opłaty recyklingowej,
 • Potwierdzenia wykonania przeglądu technicznego na terenie Polski.
 • Oczywiście, niema nic za darmo więc zarejestrowanie samochodu z zagranicy, będzie się wiązało z kolejnymi opłatami. W przypadku rejestrowania pojazdu po raz pierwszy, należy się liczyć z następującymi kosztami:

 • Opłata rejestracyjna – ok. 180 zł,
 • Wydanie karty pojazdu – ok. 75 zł,
 • Badanie techniczne – 100 zł,
 • Akcyza – liczona proporcjonalnie do pojemności silnika,
 • Tłumaczenia dokumentów – w zależności od stawek danego tłumacza mieszczące się w granicach 150 do 300 zł,
 • Opłata recyklingowa – ok. 500 zł,
 • Nowe ubezpieczenie OC.
 • warto przeczytać:  5 pomysłów na prezent urodzinowy dla chłopaka

  Ponieważ zakup samochodu z zagranicy wiąże się z wieloma czynnikami i trudnościami, warto dobrze się nad tym zastanowić. Jak widać, jest obciążone wysokimi kosztami których unikniemy kupując samochód na terenie Polski. Jednak jeśli decydujemy się na taki zakup to nie dajmy sobie wcisnąć przysłowiowego kota w worku i bardzo drobiazgowo sprawdźmy każdy szczegół. W grę wchodzi przecież nasze bezpieczeństwo, a ono jest najważniejsze.

  Rating: 4.5/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

  1 comment

  Add yours
  1. 1
   olivia

   Mi kiedyś narzeczony kuzynki proponował sprowadzenie auta z Włoch, bo miał kontakty, ale nie zdecydowałam się i bym się raczej nie zdecydowała na taki krok.

  + Leave a Comment