10 najbardziej niebezpieczniejszych zwierząt świata
Zapewne w pierwszej chwili wielu z Was skojarzyły się ogromne stwory, z wielkimi paszczami, pazurami i o przeraźliwym ryku. Otóż nie. Z poniższego zestawienia dowiecie się, że nawet najmniejsze i pozornie niewinne zwierzęta czy owady, mogą być dla nas ludzi śmiertelnym zagrożeniem.
1. Komar tygrysi
2. Osa morska
3. Skorpion Deathstalker
4. Rekin Żarłacz Biały
5. Waran z Komondo
6. Niedźwiedź polarny
7. Hapalochlaena
8. Wałęsak brazylijski
9. Kobra królewska
10. Drzewołaz niebieski
1. Komar tygrysi
Występuje głównie na terenie Ameryki Południowej i uznawany za wyjątkowo agresywny i niebezpieczny gatunek komara, przenoszącego wirusa Zika, tzw. czarną febrę czy gorączkę denga. W przeciwieństwie do „zwykłych” komarów, ten typ wykazuje aktywność również w ciągu dnia, zwłaszcza rano i późnym popołudniem. Występują na terenach wiejskich, w lasach tropikalnych, w miastach, gdzie jako miejsca lęgowe upatrują najczęściej niewielkie zbiorniki słodkiej wody czyli wypełnione deszczówką wiadra, puszki czy stare opony.
Innego gatunku komary też są niebezpieczne dla człowieka ponieważ w równym stopniu, co komar tygrysi, przyczyniają się do roznoszenia groźnych chorób. Wśród nich można wymienić takie jak malaria czy borelioza.
2. Osa morska
To gatunek meduzy występującej w północnych wybrzeży Australii oraz w sąsiednich tropikalnych wodach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Można ją również spotkać w południowo-wschodniej Azji. Ten typ meduzy uznawany jest za najbardziej jadowite zwierzę morskie.
Właśnie ta meduza, której 60 parzydełek osiąga długość nawet do 5 metrów, powoduje śmierć w agonii. Poparzenie jest niezwykle bolesne. Zawarta w parzydełkach trucizna, zawiera substancje atakujące jednocześnie skórę, system nerwowy oraz serce, a śmierć następuje po kilku minutach. Jedna meduza jest w stanie uśmiercić na raz 60 dorosłych osób. Dlatego też osy morskie przyczyniają się do ciągłego wzrostu ilości zgonów.
3. Skorpion Deathstalker
Nazywany również „Yellow scorpion” ze względu na swój wyraźny, żółty kolor. Dlaczego skorpion znalazł się na naszej liście, skoro większość z nich nie jest aż tak szkodliwa? W przeważającej większości ukąszenia skorpionów powodują tylko ból, drętwienie lub swędzenie.
Jednak Deathstalker jest wyjątkowo niebezpiecznym gatunkiem skorpiona. Jego jad jest śmiercionośną mieszanką neurotoksyn powodujących intensywny, uciążliwy ból oraz wysoką gorączkę. Po dostaniu się do organizmu atakuje układ nerwowy, niszcząc neuroprzekaźniki znajdujące się na neuronach i w synapsach, które odpowiadają za przekazywanie impulsów mechanicznych. Uszkodzone przekaźniki na jednym neuronie zaburzają pracę innych, co w konsekwencji ułatwia jadowi przedostanie się do dalszych partii organizmu i jego pustoszenie w ekspresowym tempie. Samo ukąszenie jest potwornie bolesne.
4. Rekin Żarłacz Biały
Jest to największy rekin świata, osiągający długość 6 metrów i ważący nawet do 2 ton. Żarłacza białego spotyka się najczęściej w ciepłych wodach oceanicznych całego świata. Najczęściej jednak można go spotkać u wybrzeży RPA, Kalifornii oraz południowej i zachodniej Australii. Jest posiadaczem niezwykle ostrych, spłaszczonych zębów przypominające swoim wyglądem strzały. Dzięki nim, o wiele łatwiej i sprawniej idzie mu wyrywanie poszczególnych partii ciała swojej ofiary.
Stanowi najgroźniejszy dla człowieka gatunek rekina, który nie zawaha się go zaatakować jeśli uzna go za apetyczny kąsek. To są niezwykle wybredne rekiny, które nie jedzą wszystkiego co się rusza, wbrew powszechnej opinii. Zanim skonsumują upolowaną zdobycz, sprawdzają czy zawiera ona odpowiednią ilość kalorii, nadającą się do spożycia. Jeśli uzna że nie, wówczas wypluwa swoją ofiarę i pozostawia na pastwę innych drapieżników, a sam płynie na poszukiwania innego obiadu.
5. Waran z Komondo
Jest to największa jaszczurka żyjąca na ziemi, stanowiąca wymarły gatunek. Dlatego aby ją chronić, utworzono specjalny Park Narodowy Komodo, będący jednym z 50 parków narodowych na terenie Indonezji, i to właśnie tam można spotkać tego niebezpiecznego jaszczura. Ze względu na groźną budowę, rozmiar, ostre pazury i szybkość nazywany jest również „Smokiem z Komodo”.
Warany mogą osiągać ponad 3 metry długości i około 150 kg wagi. Wyglądem przypomina dinozaura, który jakimś cudem przeżył upadek meteorytu na ziemię. Poluje na ptaki, większe ssak, jak również mniejsze osobniki swojego gatunku. Nie odmówi sobie również, jeśli na swojej drodze spotka człowieka. Warany polują z zaskoczenia, rozdzierając pazurami i szczękami ciało ofiary. Samo ugryzienie warana to wyrok śmierci ponieważ jego szczęki są doskonałym siedliskiem dla wielu drobnoustrojów, głownie chorobotwórczych. W momencie ugryzienia, dostają się do krwi ofiary przez co bardzo szybko dochodzi do śmiertelnego zakażenia.
6. Niedźwiedź polarny
Niedźwiedź polarny to znany wszystkim gatunek dużego ssaka drapieżnego z rodziny niedźwiedziowatych, zamieszkującego lodowatą Arktykę. Niedźwiedź polarny, mimo że wygląda jak uroczy misiek do przytulania należy do najbardziej mięsożernych członków rodziny niedźwiedziowatych i jednym z tych, które bardzo często polują na ludzi.
Potrafią zabić jednym uderzeniem łapy. Niedźwiedzie polarne są agresywne, ciekawe i bardzo niebezpieczne dla człowieka. Ten gatunek niedźwiedzi, w przeciwieństwie do swoich kuzynów, wcale nie boi się ludzi. Szybko starają się ocenić przydatność każdego napotkanego człowieka do spożycia.
7. Hapalochlaena
To łacińska nazwa specyficznego gatunku ośmiornicy. Można je spotkać w wodach Oceanu Spokojnego, jednak zasięg ich występowania obejmuje obszar wodny od wysp japońskich po południowe wybrzeża Australii. To jedna z najmniejszych ośmiorniczek świata, osiągająca długość od 12 do 20 centymetrów.
Jednak skromne rozmiary i mogłoby się wydawać, niewinny wygląd jest bardzo mylący. To najbardziej niebezpieczna ośmiornica na świecie, za sprawą bardzo silnej i groźnej dla człowieka toksyny, określanej jako tetrodotoksyna. Zawarta jest w jadzie która wywołuje natychmiastowy paraliż ludzkiego układu nerwowego oraz gwałtowne osłabienie wszystkich mięśni, co prowadzi do śmierci w wyniku uduszenia. Tetrodotoksyna uważana jest za jedną z najsilniejszych trucizn na świecie. Dlatego też, ten gatunek ośmiornicy, zajmuje czołowe miejsce na liście na najbardziej toksycznych zwierząt na świecie.
8. Wałęsak brazylijski
To jadowity pająk zamieszkujący tropikalną część Ameryki Południowej i Północnej. Jego łacińska nazwa oznacza „mordercę o czarnym brzuchu”. Uznawany jest za jeden z najbardziej agresywnych i jadowitych pająków na świecie którego, o dziwo, wykorzystuje się w celach leczniczych. Kto by pomyślał? Ukąszenie tego mało urokliwego osobnika, wywołuje szereg groźnych objawów jak silny ból, pobudzenie, ślinotok, potliwość, arytmia, porażenie nerwowe oraz w najgorszym wypadku powoduje śmierć.
Szczególnie ciężko znoszą takie ukąszenie mężczyźni, u których jad Wałęsaka powoduje wielogodzinną i bolesną erekcję, co skutkuje późniejszymi problemami z potencją. Dlatego prowadzone są badania, gdzie próbuje się zastosować tę toksynę w leczeniu zaburzeń erekcji.
9. Kobra królewska
To gatunek węża z rodziny zdradnicowatych, występujący w Azji, Indiach, Chinach, Malezji czy Indonezji. Jego ulubionym środowiskiem są przerzedzone lasy, trawiaste tereny w dżungli, często w sąsiedztwie zbiorników wodnych. To największy jadowity wąż świata.
Kobra królewska, jest bardzo agresywna, potrafi się wspinać na drzewa oraz bardzo dobrze pływa. Charakterystyczny kołnierz tworzy się w sytuacji, kiedy czuje się zagrożona, a to jest jej pozycja obronna. Kobra nie atakuje od razu, najpierw ostrzega że jest groźna, a jeśli przeciwnik nie posłucha, wówczas rusza do ataku. Poluje zarówno w dzień, jak i w nocy. Jad posiada tak dużą ilość neurotoksyn, że byłaby w stanie uśmiercić słonia. Osiągająca długość nawet do 5.5 metrów długości, oznacza że jest również najdłuższym jadowitym wężem na świecie.
10. Drzewołaz niebieski
Jest to gatunek płaza bezogonowego z rodziny drzewołazowatych. Jakby na to nie patrzeć, to piękna żaba, o niespotykanym błękitnym kolorze skóry, nakrapiana ciemnymi plamami, zamieszkująca niewielki obszar w Ameryce Południowej i Brazylii. Drzewołaz błękitny uznawany jest za najbardziej niebezpieczną na świecie żabę ponieważ posiada liczne gruczoły na skórze, produkując truciznę o nazwie pumiliotoksyna.
Ta niezwykle silna i śmiertelna trucizna, wykształciła się w tym małym organizmie za sprawą zjadanych przez nią mrówek i termitów. Wykorzystywana jest przez lokalnych Indian do zatruwania strzał. Widząc to maleństwo należy się jak najszybciej oddalić ponieważ nawet lekkie i niewinne dotknięcie drzewołaza stanowi śmiertelne zagrożenie.
Brrr, zdecydowanie nie chciałabym mieć z tymi zwierzętami niczego wspólnego.
Ja tak samo, zdecydowanie wolałabym nie spotkać żadnego z nich na swojej drodze. Nigdzie. Nigdy.