Terapia ze zwierzętami nie tylko dla dzieci. W czym pomagają terapie ze zwierzętami?


Terapie ze zwierzętami to uznany i popularny sposób rehabilitacji. Wspomaga ona walkę z zaburzeniami nastroju, a także pomaga we wzmacnianiu więzi i umiejętności społecznych. W czym jeszcze pomagają terapie ze zwierzętami?

Zooterapia dla dzieci

Terapie ze zwierzętami to popularna metoda rehabilitacji dla dzieci, szczególnie dla dzieci z zaburzeniami nastroju. W takich momentach życiowych dziecko może mieć tendencję do wycofywania się z życia społecznego, a także nieufności. Hipoterapia (terapia końmi) czy dogoterapia pomoże dziecku odzyskać taką ufność. Inną kwestią jest nabycie dzięki kontaktowi ze zwierzęciem umiejętności społecznych. Nie zawsze możliwy jest prawidłowy rozwój w grupie rówieśniczej, która, jak dobrze wiemy, bywa niekiedy nieakceptująca. W przypadku zwierząt, dziecko w bezpiecznym środowisku może stawić czoło swoim lękom oraz poczuć się zwyczajnie kochane. Zooterapia uczy również odpowiedzialności oraz rozluźnia mięśnie i poprzez kontakt z przyjazną istotą poprawia nastrój.

warto przeczytać:  Zwierzęta które leczą, czyli 5 terapii ze zwierzętami

Terapia ze zwierzętami w zaburzeniach nastroju

Zooterapia wskazana jest nie tylko dla dzieci, ale również dla wszystkich osób borykających się z zaburzeniami nastroju, depresją oraz lękami. Kontakt ze zwierzęciem pomaga na stany depresyjne czy lękowe, ponieważ jeśli zwierze jest ufne i przyjaźnie nastawione, osoba korzystająca z dobrodziejstw zooterapii czuje się akceptowana. Praca z więziami społecznymi wykonywana może być w każdym wieku, dlatego też opieka nad zwierzęciem jest również bardzo skuteczna. Wzbudza ona poczucie odpowiedzialności i poprzez to sprawia, że nadaje ona życiu pacjenta nowy sens.

Zooterapia to również skuteczna metoda wspomagająca dla osób z zaburzeniami neuronalnymi, takimi jak na przykład choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, czy częściowy paraliż. Aktywności, które są wykonywane podczas zabawy ze zwierzętami, jak również jeżdżenie konno podczas hipoterapii wpływają na rozluźnienie mięśni i są skuteczną metodą rehabilitacji.

warto przeczytać:  Czy terapia ze zwierzętami może być skuteczna?

Zooterapia dla osób z autyzmem i zespołem Downa

O terapii ze zwierzętami bardzo często mówi się w kontekście terapii osób z zespołem Downa czy autyzmem. Jak udowodniono, kontakt ze zwierzętami to przede wszystkim wspomaganie i rozwijanie umiejętności społecznych. Dla osób z autyzmem, szczególnie polecana jest felinoterapia, która sprawia, że osoby wycofane społecznie uczą się nowych zachowań. Poprzez obserwację kota i kontakt z nim przełamują także lęk społeczny. Podobnie jest w przypadku osób z zespołem Downa oraz porażeniem mózgowym. W tych przypadkach skuteczna jest zarówno terapia z kotami, jak i delfinoterapia. Działanie polega tutaj przede wszystkim na poprawie sfery emocjonalnej i społecznej osób, zwłaszcza dzieci z tego rodzaju zaburzeniami.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

2 Comments

Add yours
  1. 1
    Winimi

    Zwierzęta są cudowne! Mnie zachwyca to, jak wiele potrafią dla dzieciaczków i osób chorych. Ja sama wiele zyskuję na relacji z psami, alpakami, kotami.

  2. 2
    Ula

    Zwierzęta to mają prawdziwą moc. W USA od wielu lat z psów terapeutycznych mogą korzystać osoby z lękami, bardzo fajna rzecz 🙂 W moim miescie jest pani, ktora prowadzi dogoterapię, takie cos sie szanuje

+ Leave a Comment