Alpakoterapia – co daje terapia ze zwierzętami? Na co pomaga alpakoterapia?


Terapia ze zwierzętami to ostatnio coraz popularniejszy sposób rehabilitacji. Zwierzęta redukują stres, rozluźniają mięśnie, a także wspomagają leczenie chorób psychicznych. Jedną z dziedzin zooterapii jest terapia z alpakami. Na co pomaga i co daje alpakoterapia?

Co to jest alpakoterapia?

Alpakoterapia to, mówiąc potocznie, terapia z wykorzystaniem obecności alpak. Te przyjazne zwierzęta, przypominające lamy są kochane niemal przez wszystkich. Charakteryzują się bardzo łagodnym usposobieniem, przyjazną postawą oraz miękką sierścią. Terapia z alpakami polega przede wszystkim na przebywaniu ze zwierzętami, karmieniu ich i głaskaniu. Tak jak większość terapii ze zwierzętami, działanie terapeutyczne polega przede wszystkim na dotyku.

warto przeczytać:  Czy terapia ze zwierzętami może być skuteczna?

Alpaki chętnie uczą się nowych rzeczy, są też bardzo towarzyskie. To zwierzęta sprowadzone do Polski z Ameryki Południowej. Trzymane są zazwyczaj na otwartym terenie, gdzie bez trudu mogą spacerować.

Dla kogo alpakoterapia​?

Alpaki, dzięki swojemu przyjaznemu usposobieniu, polecane są w terapii wszystkich osób z zaburzeniami lękowymi oraz depresją. Towarzystwo tych stworzeń koi zmysły i rozluźnia, towarzystwo łagodnych zwierząt pozwala również poczuć się bezpiecznie. Dotyk sierści alpaki jest uspokajający i koi stres.

Poprzez swoją towarzyskość, alpaki sprawdzają się również w terapii osób z zespołem Downa, Aspergera, autyzmem czy ADHD. Więź, którą można nawiązać ze zwierzęciem, odpowiada na ludzką potrzebę nawiązywania relacji społecznych i pomaga w ich rozwoju. Kontakt z przyjazną, żywą istotą pozbawioną agresji pomaga przezwyciężyć nieśmiałość i uczy budowania więzi społecznych w bezpiecznych warunkach. Również dla osób z problemami z koncentracją, alpaki będą jak najbardziej przydatne, ponieważ ich wpływ na otoczenie jest niezwykle relaksujący.

warto przeczytać:  Zwierzęta które leczą, czyli 5 terapii ze zwierzętami

Na co pomaga alpakoterapia?

Alpakoterapia pomoże wszystkim osobom z zaburzeniami lękowymi i depresją. Poprzez kontakt z przyjaznym zwierzęciem wytwarzają się endorfiny, pojawia się również rozluźnienie. Ponieważ alpaki są bardzo skore do interakcji oraz chętnie uczą się nowych rzeczy, będą także pozytywnie wpływać na rozwój umiejętności społecznych u osób z zaburzeniami tego rodzaju.

Alpakoterapia wspomaga również rehabilitację u osób z dolegliwościami psychoruchowymi, w czym pomagają aktywności ze zwierzęciem oraz rozluźnienie, które pojawia się w kontakcie z nimi.

Nie bez znaczenia jest oczywiście wygląd alpaki. Ich sympatyczna aparycja wzbudza uśmiech niemal u każdego, co jak wiemy, jest samo w sobie najlepszą terapią. Ten efekt niweluje stany niepokoju i pomaga spojrzeć na świat nieco pozytywniej. Możecie to łatwo sprawdzić – czyż już samo myślenie o alpakach nie sprawia, że na Waszych ustach pojawia się uśmiech?

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

2 Comments

Add yours

+ Leave a Comment