Czy można zwolnić kobietę w ciąży?
Kiedy jesteś w ciąży nie oznacza to, że prawo bez reszty chroni Cię przed zwolnieniem z pracy, owszem, szef bez wskazania poważnego powodu nie może wręczyć Ci wypowiedzenia. Przeczytaj co mówi o zwolnieniu ciężarnych Kodeks Pracy i jakie inne przypadki decydują o takiej a nie innej decyzji szefa.
• Co mówi Kodeks Pracy o prawach ciężarnych?
• Kiedy nie działa ochrona przed zwolnieniem ciężarnych kobiet?
• Co może przemawiać na korzyść kobiet w ciąży?
• Czego boją się kobiety w ciąży ze strony pracodawcy?
Co mówi Kodeks Pracy o prawach ciężarnych?
Ósmy dział Kodeksu Pracy art. 177 mówi, że kobiet w ciąży nie można zwolnić, a nawet chronione są te panie, które mają umowę na czas nieokreślony czy próbny dłuższy niż miesiąc. Jeśli umowa kończy się po upływie 3 miesiąca ciąży, pracodawca powinien ja przedłużyć do czasu porodu. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki, więc warto zaznajomić się z sytuacjami, kiedy ochrona nie działa.
Kiedy nie działa ochrona przed zwolnieniem ciężarnych kobiet?
Jeśli jesteś zatrudniona na okres próbny krótszy niż miesiąc lub pracujesz na umowę o zastępstwo, pracodawca może Cię zwolnić gdy tylko dowie się, że jesteś w ciąży. Kiedy w Twoim zakładzie pracy funkcjonują związki zawodowe, a Ty do nich należysz, pracodawca nie może zwolnić Cię dyscyplinarnie bez porozumienia z tymi związkami. Jeśli jednak takich związków w Twoim zakładzie pracy nie ma, pracodawcy nie obowiązują żadne zasady. Duże znaczenie ma tutaj także kondycja firmy, jeśli zakład pracy jest w likwidacji Twój szef może wypowiedzieć umowę o pracę i będzie to również dotyczyło Ciebie, nawet jeśli korzystasz właśnie z urlopu macierzyńskiego.
Co może przemawiać na korzyść kobiet w ciąży?
Nie tylko Kodeks Pracy ma wiele do powiedzenia w kwestii zwolnienia kobiety w ciąży, ale również orzeczenia Sądu Najwyższego. Uchwalił on, że ochrona przed zwolnieniem dotyczy także kobiet w ciąży, które mają zawartą umowę na czas nieokreślony, a nawet są w okresie wypowiedzenia. Dodatkowe orzeczenie Sądu Najwyższego mówi o tym, że prawo powinno chronić kobietę, która poroniła przed okresem wypowiedzenia, musi ona jednak udowodnić, że była w ciąży.
Czego boją się kobiety w ciąży ze strony pracodawcy?
Pracodawca de facto zna zasady i kieruje się tym o czym mówi ustawa. Jeśli jesteś jest po 3 miesiącu ciąży i umowa ma wygasnąć, pracodawca musi przedłużyć ją do dnia porodu. Nie ma tutaj znaczenia fakt kiedy pracodawca dowie się o ciąży, ale to jak zaawansowana jest ciąża w momencie kiedy kończy się umowa na czas określony. Może także zaistnieć inna sytuacja, o której warto tutaj napisać – mianowicie Twój rodzaj pracy może wiązać się z zagrożeniem dla ciąży i dziecka (praca w godzinach nocnych), wtedy pracodawca musi zmienić Ci warunki pracy. Co jednak wtedy gdy pracodawca nie ma możliwości zmiany, bo praca jest przystosowana do danego trybu? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna.
Kiedy zatem masz prawo dochodzić swoich racji wobec pracodawcy jeśli jesteś kobietą w ciąży, a właśnie dostałaś wypowiedzenie? Jeśli po otrzymaniu wypowiedzenia dowiesz się że jesteś przy nadziei (pod warunkiem, że spełnione są wymienione wcześniej kryteria), musisz o tym powiadomić pracodawcę. Jeśli nie cofnie on swojej decyzji, powinnaś odwołać się do sądu pracy, a masz na to 7 dni.
Nie można! prawo jest prawem i ma ja chronić w tym czasie!