Na czym polega dojrzałe partnerstwo?


Podziwiasz pary, które mimo upływu lat wciąż są razem? Ty też tak możesz, musisz tylko poznać sekret wieloletnich związków. Praca nad relacją jest trudna, zwłaszcza gdy ktoś do niej nie dojrzał. W tym artykule przedstawiamy kilka cech dojrzałej miłości, która przełamuje bariery i potrafi przetrwać wszelkie burze.

Jaka jest dojrzała miłość?

Przede wszystkim w dojrzałej relacji stawia się na partnerstwo, nie na dominację. Jeśli mężczyzna lub kobieta chcą sobie podporządkować tę drugą osobę to można mieć pewność, że nie dojrzali do roli bliskiej duszy. Na pewno miłość niczego nie powinna zawłaszczać, a wręcz przeciwnie, pozwalać czasem partnerowi czy partnerce na chwile samotności. W relacji bardzo ważna jest również aktywność. Postawa bierna sprawia, że w związku pojawiają się kryzysy, dlatego tak cenna jest rozmowa i pogłębianie kontaktu. Dojrzała miłość wiąże się także z pewnego rodzaju otwartością – na doświadczenia, przeżycia i odczucia drugiej osoby.

Para siedzi tyłem do siebie

Czy partnerzy powinni wszystko dla siebie poświęcić?

Związek należy tak budować, by nie zatracić siebie czyli nie porzucać swoich pasji i zainteresowań. Osoby, które poświęciły dla relacji swoje hobby mogą po czasie czuć się wypalone, zupełnie tak, jakby coś straciły. Nawet jeśli do tej pory partner był dla Ciebie najważniejszy i zrezygnowałaś z tego co lubisz, postaraj się to zmienić. Wróć do sportu, malowania, muzyki czy czegokolwiek, co kiedyś stanowiło Twoją pasję. Taka odmiana może podziałać na związek odświeżająco.

Dlaczego partnerzy stają się sobie obcy?

To pytanie zdaje się być dość kontrowersyjne, ale wiele związków nie potrafi przetrwać próby czasu. Dlaczego tak się dzieje? Dojrzali partnerzy po prostu wiedzą jacy są w związkach, znają swoje słabe i mocne strony, wiedzą ile przestrzeni potrzebują dla siebie. Czasem brak jasno określonych celów w związku prowadzi do frustracji i kryzysu. Cele w relacji nie są jednak czymś, co nie może ulec zmianie, ważne jest jednak to, by były one takie same u obojga partnerów. Nie ma bowiem niczego gorszego niż rozminięcie się z oczekiwaniami wybranka.

Ażurowe serce wśród białych kwiatów

Dojrzała relacja – jak powinna wyglądać?

Dojrzałe partnerstwo opiera się na szczerości i na rozmowie, która jest często bardzo zaniedbywanym elementem kontaktu w związkach. Przez brak rozmowy można zaobserwować zanik więzi, samotność, wycofanie z relacji. Partnerzy, którym na sobie wzajemnie zależy pielęgnują związek poprzez rozmowy, dalsze poznawanie siebie, przez dyskutowanie o swoich problemach. Życie niesie wiele niespodzianek i często płata figle, dlatego warto porozmawiać z ukochaną osobą o tym co nas boli czy trapi i wspólnie rozwiązać piętrzące się trudności.

Dojrzałe partnerstwo polega na świadomości, że nie istnieję już tylko ”ja”, ale jesteśmy już ”my” co przekłada się na branie pod uwagę tej drugiej osoby jeśli chodzi podejmowanie życiowych decyzji. Psychologowie twierdzą, że aby móc stworzyć dojrzałą relację trzeba samemu być osobą stabilną emocjonalnie. Partner czy partnerka nie powinni przecież z naszej strony doznawać wahań nastrojów ani zachowań. Na pewno wspólna rozmowa, czasem nawet przyznanie się do błędu i przeproszenie będą odebrane zupełnie inaczej niż zamknięcie się w sobie i milczenie. Jedno jest także pewne jeśli chodzi o relacje w związku: nie powinno być tu miejsca na domysły i podejrzenia. Wzajemne wyjaśnianie nieścisłości i rozwiewanie wątpliwości to również klucze do dojrzałego partnerstwa.

Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

3 Comments

Add yours
  1. 1
    Emma103

    To prawda, w związku nie może być miejsca na domysły, bo to rodzi konflikty. Zresztą człowiek niepotrzebnie się zamartwia, a można przecież porozmawiać i wszystko wyjaśnić. A dojrzała miłość? Na pewno na taką głęboką relację długo się pracuje.

  2. 2
    lidka

    Dojrzałość to nic innego jak pewne dorosłe podejście do życia i innych ludzi, dojrzałe partnerstwo, to także dojrzałość życiowa

+ Leave a Comment