Czy terapia ze zwierzętami może być skuteczna?


Wśród wielu terapii, jedną z najbardziej popularnych i ciekawych jest terapia ze zwierzętami. Niewątpliwie, zwierzęta mają dobry wpływ na człowieka. Czy terapia ze zwierzętami może być skuteczna?

Co to jest zooterapia?

Zooterapia, inaczej terapia za zwierzętami, to metoda polegająca na regularnym kontakcie ze zwierzętami. Jedną z najważniejszych funkcji w terapii ze zwierzętami odgrywa dotyk. Obniża to poziom stresu i pobudza produkcję endorfin, zwanych potocznie hormonami szczęścia. Oprócz korzyści doraźnych zooterapia pomaga również w zaburzeniach społecznych i pomaga w walce z depresją. Rodzajów zooterapii jest tyle, ile zwierząt, a najpopularniejsze z nich przedstawiamy poniżej.

warto przeczytać:  Zwierzęta które leczą, czyli 5 terapii ze zwierzętami

Rodzaje terapii ze zwierzętami

Najpopularniejszą formą zooterapii jest chyba hipoterapia. To terapia z końmi, stosowana najczęściej w przypadku dzieci czy osób na przykład z zespołem Downa, ale jest ona skuteczna również w przypadku osób z zaburzeniami emocjonalnymi. Hipoterapia polega na opiece i przejażdżkach na koniach, co dodatkowo wspomaga utrzymanie prostej postawy ciała.

Równie popularna jest dogoterapia, czyli terapia z psami. Jak wiadomo, psy to bardzo przyjazne stworzenia, a kontakt z nimi oraz opieka nad czworonogiem redukuje stres, oraz wspomaga rozwijanie umiejętności socjalnych. Warto zaznaczyć, że terapie z psami, oraz w ogóle terapie ze zwierzętami poprawiają nastrój, a opieka nad zwierzęciem motywuje osobę, która cierpi na zaburzenia nastroju do zorganizowania sobie życia i nadania mu sensu.

warto przeczytać:  Terapia ze zwierzętami nie tylko dla dzieci. W czym pomagają terapie ze zwierzętami?

W terapii ze zwierzętami mamy również felinoterapię, czyli terapię z kotami. Warto wspomnieć, że istnieje specjalna rasa kotów, zwana kotami terapeutycznymi, które w kontakcie z człowiekiem rozluźniają mięśnie i w charakterystyczny sposób zwisają z rąk człowieka. Daje to wrażenie, jakby koty „przelewały się” przez mięśnie. Do ciekawych rodzajów zooterapii należy także delfinoterapia, alpakoterapia i cavioterapia – czyli terapia z udziałem świnek morskich.

Dla kogo zooterapia​​?

Zooterapia jest polecana dla każdego, w szczególności zaś dla osób, które cierpią na nerwice czy zaburzenia psychiczne. Kontakt ze zwierzęciem jest dużo mniej obciążony skomplikowanymi emocjami niż w przypadku ludzi, pomaga też w rozluźnieniu i produkcji endorfin. Terapię stosuje się także w przypadku dzieci oraz osób z zaburzeniami rozwojowymi. Zooterapia to dobra metoda rehabilitacji dla osób z autyzmem oraz z zespołem Downa. Terapia zwierzętami pomaga w rozwoju emocjonalnym i społecznym, ponieważ kontakt ze zwierzętami odpowiada na ludzką potrzebę tworzenia więzi. Również opieka nad zwierzęciem wyzwala szereg korzyści, pomaga bowiem niektórym poprzez wzbudzenie w sobie odpowiedzialności odwrócić myśli od toksycznych myśli oraz nadać życiu nowy sens.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

1 comment

Add yours
  1. 1
    Arnika

    Bardzo ciekawy artykuł, jak dotąd spotkałam się z dogoterapią i terapią z udziałem alpak. Myślę, że jest w tym dużo sensu i warto sięgać po tego typu metody.

+ Leave a Comment