Zwierzęta które leczą, czyli 5 terapii ze zwierzętami


Zwierzęta wyzwalają w człowieku wiele pozytywnych emocji, poprawiają samopoczucie i potęgują uczucie zadowolenia. Wiele badań dowodzi, że zwierzęta mają również pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie, przebieg rehabilitacji oraz na wydłużenie życia. Jak to możliwe? Dowiecie się tego, z poniższego artykułu.

1. Dogoterapia

To najpopularniejsza metoda leczenia wykorzystywana w terapii i rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz osób przejawiających problemy z przystosowaniem społecznym. Terapia przebiega z udziałem specjalnie wyszkolonych i wykwalifikowanych psów. Prowadzona jest z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów.

Rasowy berneński pies pasterski

Zajęcia z psami poprawiają koncentrację, mają pozytywny wpływ na rozwój mowy, pobudzają podstawowe zmysły do działania. Dzięki częstemu przebywaniu z psami osoba chora uczy się jego budowy, rozpoznaje określone dźwięki, uczy się odpowiedzialności za swojego zwierzaka, czesze go, myje, głaska, bawi się z nim i dba o niego. Dzięki temu ma to też pozytywny wpływ na psychikę ponieważ pies, staje się niejako wiernym towarzyszem i najlepszym przyjacielem chorego.

warto przeczytać:  Czego nie mówić dziewczynie

2. Felinoterapia

To rodzaj leczenia gdzie „lekarstwem” jest kot. Jest ono zalecana ludziom, którzy wykazują trudności z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Celem tej terapii jest pomoc w przełamywaniu lęków w kontakcie ze światem zewnętrznym. Podobnie jak w dogoterapii, przebywanie z kotem pobudza zmysły wzroku, słuchu, dotyku, węchu, jak również pomagają
w rehabilitacji ruchowej.

Felinoterapia czyli leczenie z kotem

Ponadto dotykanie, głaskanie i mruczenie takiego futrzaka działa uspokajająco, obniża stres i odpręża. Mruczenie dodatkowo wpływa kojąco na psychikę ponieważ pacjenci czują się rozluźnieni, spokojni i tym samym, szczęśliwi. Z badań wynika, że mruczenie wspomaga także regenerację kości, ścięgien, wiązadeł i mięśni oraz przynosi ulgę w bólu. A to dlatego, że koty instynktownie wyczuwają chore czy obolałe miejsce i ogrzewają je ciepłem swojego ciała.

3. Hipoterapia

Terapia z udziałem koni pomaga osobom, zwłaszcza dzieciom, cierpiącymi na zaburzenia psychomotoryczne tzn. zbyt duże albo zbyt małe napięcie mięśniowe, uszkodzenia wzroku, słuchu czy wady postawy. Metoda ta ma pozytywny wpływ dla ludzi z upośledzeniem umysłowym i zaburzeniami emocjonalnymi.

warto przeczytać:  Wybieramy z partnerem meble dla dziecka, czyli jak zadowolić nie tylko dziecko

Terapia z wykorzystaniem koni

Ten rodzaj terapii zmniejsza się napięcie mięśni i koryguje wady postawy. Dzieje się tak za sprawą ciepła końskiego ciała, które jest znacznie cieplejsze od ludzkiego. Pozytywny wpływ na rozluźnienie mięśni, ma także rytmiczne kołysanie. Przebiega ono kręg po kręgu, przez grzbiet, miednice, dalej idzie kręgosłupem i tak przez ciało, uruchamiając wszystkie mięśnie i stawy.

4. Terapia w wodzie

Leczenie określonych przypadków odbywa się również w wodzie w towarzystwie niezwykle przyjaznych i sympatycznych ssaków- delfinów. Zalecane jest przede wszystkim dzieciom autystycznym, z porażeniem mózgowym, zespołem Downa oraz innymi schorzeniami o mającymi podłoże neurologiczne lub psychiczne.

Terapia z wykorzystaniem przyjaznych delfinów

Podczas zabawy z delfinami znacznie zwiększa się wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój i osłabiające uczucie bólu. To nic innego jak pobudzenie endorfin ,dzięki czemu wszystko widzi się w kolorowych barwach. Dlatego czując radość i zadowolenie z przebywania z delfinem, chory jest w stanie (czasem nawet nieświadomie), wykonać nawet najtrudniejsze i bolesne ćwiczenia. Badania udowodniły, ze ten rodzaj terapii jest niezwykle skuteczny i daje bardzo pozytywne efekty.

warto przeczytać:  Najpopularniejsze 10 produktów hurtowni fryzjerskich

5. Terapia ze świnkami

Zaskoczeni? A jednak. Pewien holenderski fizjoterapeuta, wpadł na niecodzienny sposób leczenia przeznaczony dla osób starszych. Do swojej terapii zaczął wykorzystywać miniaturowe świnki które, jak się okazało, wpływają na poprawę kondycji oraz problemy fizyczne. Ponadto, ich obecność wprawia chorych w świetny nastrój.

Świnki miniaturki w czarne cętki

Są idealnymi towarzyszami dla emerytów gdyż zachęcają ich do częstego poruszania się oraz wpływają pozytywnie na integrację większej grupy. Świnki wzbudzają ogromne zainteresowanie, ciekawość i co za tym idzie aktywność. Przebywanie z nimi sprawia, że pacjenci zapominają, ignorują czy bagatelizują negatywne skutki choroby czy podeszłego wieku. Ponadto sprawiają, iż pacjenci czują się młodziej gdyż przywołują pozytywne wspomnienia młodości i kojarzone są z czasami beztroskiego dzieciństwa.

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

2 Comments

Add yours

+ Leave a Comment