Kochanie, sam będę prowadził księgowość, nie dam zarobić księgowej!

Kochanie, sam będę prowadził księgowość, nie dam zarobić księgowej!


Prowadzisz własny biznes i czujesz, że wszystko możesz robić sam. Nie potrzebujesz pomocy, bo wszystko sprawdzisz w internecie. Pewnego dnia wypowiadasz słowa: kochanie, sam będę prowadził księgowość, nie dam zarobić księgowej! Twoja żona już wie, że to początek końca, ale Ty dopiero się o tym przekonasz. Dlaczego księgowość jest tak skomplikowana i dlaczego warto powierzyć ją specjalistom? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

1. Czy jesteś w stanie zająć się księgowością samodzielnie?

Jeśli wszystko, co związane z księgowością, kojarzy Ci się tylko z PITEM i CITEM, to rzeczywistość może okazać się niestety znacznie mniej przyjemna. Obowiązki biura rachunkowego to o wiele więcej niż może się Tobie wydawać (przykład oferty TaxExpert.com.pl) i często wiążą się z ciągłymi wizytami w urzędach. Niezbędne jest bowiem regularne prowadzenie ksiąg rachunkowych czy rejestrów VAT. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to z całą pewnością warto powierzyć rachunkowość w swojej firmie komuś, kto się na tym zna. W innym wypadku możemy nie tylko stracić czas, ale również borykać się z problemami, które wynikają z nieprawidłowo wypełnionych dokumentów.

2. Oszczędność pieniędzy, ale czy oszczędność czasu?

Ok, parę złotych w kieszeni, to realna korzyść. Nie da się ukryć. W rzeczywistości jednak warto sprawdzić wiarygodnie, ile czasu można stracić na załatwianie spraw w urzędach lub wypełniając druki, w które dopiero trzeba się wczytać. Czas, który tracony jest na sprawy związane z księgowością, mógłby być poświęcony na rozwijanie firmy lub zdobycie nowych klientów. Warto pogodzić się z faktem, że nie we wszystkim jesteśmy najlepsi i czasami, choć to trudne, trzeba oddać wykonanie pewnych czynności fachowcom, którzy zrobią je zdecydowanie szybciej i lepiej. Jeśli wliczyć w to kary urzędowe, to może się to również okazać rozwiązanie tańsze.

3. Zalety zewnętrznej księgowości

Zalet zewnętrznej księgowości jest naprawdę wiele. Przede wszystkim nie martwimy się o to, by ponosić koszty pracy następnej osoby w firmie. Jeśli wynajmujemy biuro rachunkowego, to płacimy tylko za wykonanie usługi. Dodatkowo oszczędzamy czas, ponieważ księgowi reprezentują nas w urzędach, dzięki czemu nie musimy marnować cennych godzin w niekończących się kolejkach. Warto również zwrócić uwagę na to, ze doświadczony księgowy doradzi nam, w jaki sposób zoptymalizować koszty prowadzenia przedsiębiorstwa, a także powie nam, o jakie dotacje warto się starać. Profesjonalista, który zajmuje się księgowością to właściwie nasz partner w biznesie i doradca, dzięki któremu rozwój naszej firmy może przebiegać znacznie sprawniej.

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

6 Comments

Add yours
 1. racon

  Nigdy nie podjęłabym się samodzielnej księgowości, bo się na niej nie znam i nawet gdybym szukała informacji w sieci, nigdy nie miałabym pewności. Jednak lepiej oddać to specjaliście i nie ryzykować.

 2. Nigdyniebedęksięgowym

  To zrób od razu z mężem rozdzielna majątkową, kiedy za jego błędy US przyśle komornika. Prosty przykład z polityki. drogo kosztuje ugrupowanie .N błąd księgowego podczas wyborów.

 3. Lukrecja

  Są rzeczy na których nie można oszczędzać. I to właśnie jest ksiegowość. A gdy facet się upiera, to chyba lepiej zastosować radę Nigdyniebedęksięgowym….

 4. księgowa

  Samodzielna księgowość może kosztować więcej niż wynajęcie księgowej. Serio! Kary same się nie zapłacą. Lepiej zając się prowadzeniem firmy, a nie nauką rachunkowości.

 5. Makaron Ryżowy

  Hmm, i to, i to kosztuje, ale chyba lepiej zlecić księgowe sprawy profesjonalistom, żeby potem w razie czego nie płacić urzędom. Oni się potrafią o 1 grosz oburzać i mogą być przykre konsekwencje, gdy popełnimy jakiś błąd.

+ Leave a Comment