Co zrobić kiedy związek się rozpada?
W każdym związku prędzej czy później pojawi się kryzys, który wiele par wzmocni, ale może on też zrujnować relację. Grunt to dobrze rozpoznać kiedy wzajemna więź słabnie, by w porę przeciwdziałać rozpadowi. Podpowiemy Ci co robić kiedy w Twoim związku jest naprawdę źle.
- Dlaczego związki się rozpadają?
- Jak rozmawiać podczas kryzysu w związku?
- Jak zachować się kiedy pojawia się kryzys?
- Czy kryzys związku oznacza jego koniec?
Dlaczego związki się rozpadają?
Przyczyna rozpadu związku niekoniecznie musi tkwić w charakterze obojga ludzi, choć to bywa najczęstszym powodem tarć i nieporozumień. Kryzys nadciąga przeważnie wtedy kiedy jedno z partnerów zatraca siebie na rzecz ukochanej osoby. Porozumienie między partnerami bardzo utrudnia też brak zaufania. Wiadomo, że w związku pojawiają się różne momenty, nie zawsze da się płynąć na tej samej fali uczuć. Często rozgoryczenie i rozczarowanie życiem przekłada się na pogorszenie relacji, partnerzy gubią się wtedy w natłoku obowiązków i znajdują coraz mniej czasu dla siebie.
Jak rozmawiać podczas kryzysu w związku?
Bardzo ważnym aspektem każdego związku jest podtrzymywanie relacji. Warto zaakceptować fakt, że z biegiem czasu miłość ulega zmianie. Niekoniecznie musi chodzić tutaj o wypalenie – para nadal ma dla siebie głębsze uczucia, ale brak już tego ognia i szaleństwa jakie były w początkowej fazie zakochania. Zaakceptuj po prostu zmiany zachodzące w Tobie i Twoim partnerze. Na pewno dobrze jest zdobyć się na szczerą i wiele wyjaśniającą rozmowę. Może po prostu powiedz: ”Nasze uczucie nie jest już takie jak kiedyś, ale nadal Cię kocham tylko trochę inaczej”. Uświadomienie sobie kryzysu to już połowa sukcesu. Warto powiedzieć o swoich uczuciach, zmartwieniach, oczekiwaniach i naturalnie należy też dokładnie wysłuchać co partner ma do powiedzenia o sobie.
Jak zachować się kiedy pojawia się kryzys?
Pod żadnym pozorem nie chowaj głowy w piasek. Nawet jeśli nawiedzają Cię myśli, by zaszyć się gdzieś i nie widzieć co się wokół Ciebie dzieje. Z problemem należałoby po prostu się zmierzyć. Bierność zachowania również nie popłaca w sytuacji kiedy pojawia się kryzys. On sam się przecież nie rozwiąże, prawda? Jeśli z założonymi rękami będziesz czekać na to, co będzie dalej, miej świadomość, że będzie tylko gorzej. Powinnaś pomyśleć o tym, od jakiego momentu w Waszym związku źle się dzieje. Może było temu winne jakieś wydarzenie? Może jedno z Was zbyt mocno jest pochłonięte pracą i innymi sprawami? Odpowiedzi na te pytania na pewno naprowadzą Cię na jakiś trop.
Czy kryzys związku oznacza jego koniec?
Wiele relacji zostało wzmocnionych poprzez kryzysy. Często nieporozumienia pojawiają się wtedy, kiedy zachodzą w nas jakieś istotne zmiany. Warto im się przyjrzeć, zastanowić jakie pozytywy mogą z nich płynąć dla relacji. Nawet w atmosferze zdarzają się wyładowania, a potem znów wychodzi słońce. Pamiętaj, że nad głęboką relacją pracuje się latami i zazwyczaj dojrzałe uczucie pojawia się wtedy kiedy para wie, że mimo kryzysów chce trwać dalej w związku.
Oczywiście bywają i bardziej dramatyczne zakończenia. Jedno z partnerów może przecież poznać inną osobę i się zakochać. Pytanie tylko czy wcześniejsze uczucie było prawdziwą miłością, a jeśli tak, to czy warto ją poświęcić dla przelotnego flirtu?
W każdym związku pojawia się kryzys, tylko, że teraz ludzie jakoś tak szybko się rozstają i nie pracują nad relacją. A szkoda, bo przecież mogłoby być tyle szczęśliwych par wokół.
Kryzys to jeszcze nie rozpad związku, od jednego do drugiego jest jednak daleka droga.
Ja myślę, że każda miłość znajdzie sposób i rozwiązanie. Jeśli dwoje ludzi się naprawdę kocha, to nie pozwolą związkowi zginąć i znajdą wyjście z problemu.