Facet kupuje auto klasyka, dlaczego faceci kochają klasyczne samochody?


Porsche 911 Carrera, Maserati Ghibli czy Mercedes 560 SEC w126 to tylko jedne z przykładów samochodów, o których w skrytości ducha marzy każdy mężczyzna. A co jeśli można by spełnić to marzenia? I co sprawia, że faceci tak kochają klasyczne samochody?

Oldtimery, youngtimery, sportowe samochody

Zacznijmy jednak od tego, czym są oldtimery, youngtimery i dlaczego faceci cielęcym wzrokiem spoglądają na sportowe samochody. Oldtimery to auta zakwalifikowane jako pojazdy zabytkowe, posiadające co najmniej 25 lat, minimum 75% oryginalnych części oraz charakteryzujące się rozwiązaniami technicznymi, które były standardem w czasach ich produkcji. Oldtimery, czyli klasyczne samochody, aby mogły zostać dopuszczone do ruchu drogowego, muszą przejść wydłużony okres rejestracji, zyskują też odmienne tablice – w kolorze żółtym oraz z rysunkiem pojazdu zabytkowego.

warto przeczytać:  Jak rozpoznać, że facet naprawdę kocha?

Youngtimery to najnowsza klasa oldtimerów. W tym wypadku mówi się o autach, które zostały wyprodukowane w latach 1971-1980. Niektórzy eksperci rozszerzają ten zakres o pojazdy z lat 1981-1990 roku, które nie są uznane jeszcze za zabytkowe, ale w najbliższej przyszłości się nimi staną.

To, co je charakteryzuje, to klasyczny, oryginalny wygląd, klasa i najwyższa jakość wykonania. Wraz z trudno dostępnymi samochodami sportowymi, najczęściej japońskimi, stanowią marzenie każdego mężczyzny. Co więcej, marzenia te można spełnić, korzystając z usług firm takich jak www.richtermotors.com, które pomagają w zakupie, renowacji i rejestracji klasycznych samochodów.

Klasyczne samochody – zachcianka czy inwestycja?

Można by się zastanowić, czy klasyczne samochody to tylko zachcianka, czy już inwestycja? Zdecydowanie to drugie rozwiązanie. Jeśli tylko pojazd zostanie rozsądnie wybrany (kierowanie się głosem serca w tym przypadku nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem), za kilka lat jego wartość może wzrosnąć kilkukrotnie. Tak dzieje się najczęściej w przypadku youngtimerów, które obecnie są jeszcze stosunkowo łatwo dostępne i niedrogie (oczywiście w porównaniu do innych pojazdów zabytkowych). Przykładem mogą być Mercedesy z serii 124, których cena w przeciągu kilku lat poszybowała w górę.

warto przeczytać:  Jak zatrzymać faceta?

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet sprawne auto może wymagać profesjonalnej renowacji. Koszty te należy uwzględnić w swojej inwestycji.

Jak kupić klasyka? Auta na zamówienie

Jak zostało to już zasygnalizowane, na rynku działają firmy, które pośredniczą w zakupie klasycznych samochodów. Jak działają? Sprowadzają auta pasujące do „profilu” wskazanego przez klienta. Najpierw przeprowadzają z nim wywiad dotyczący jego preferencji, następnie wykonują wstępny research, na podstawie którego mogą ocenić, czy zmieszczą się w zamierzonym budżecie.

Po podpisaniu umowy, gdy uda się znaleźć idealną okazję, pośredniczą w zakupie (najczęściej biorą udział w aukcjach motoryzacyjnych) oraz zajmują się transportem i rejestracją w Polsce. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, mogą również zająć się renowacją samochodu.

warto przeczytać:  Jak zatrzymać faceta?

 

Wracając do pytania, czy klasyki to zachcianka, czy inwestycja, musimy odpowiedzieć szczerze – zarówno jedno, jak i drugie. Faceci kochają stare, klasyczne samochody, które po zabiegach renowacyjnych i detailingowych wyglądają jak „nowe” i sprawiają, że pojazd przyciąga wzrok każdego. Z drugiej jednak strony to inwestycja, która za kilka lat może się opłacić, ponieważ coraz bardziej rośnie zainteresowanie starymi pojazdami.

Rating: 4.3/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment