Jak funkcjonalnie urządzić sypialnię? Jakie wybrać meble, jakie dodatki?


Urządzenie sypialni może przysporzyć wielu problemów, szczególnie gdy dotyczy to niewielkiej powierzchni. Rozplanowanie przestrzeni, gdzie najwięcej miejsca zajmuje łóżko, może być problemem. Do tego najczęściej dobiera się jeszcze szafki nocne, komody, toaletki. O czym więc należy pamiętać przy funkcjonalnym urządzeniu sypialni?

Sypialnia a metraż

Podczas urządzania sypialni należy dokładnie ją wymierzyć. Najwięcej problemów jest oczywiście z niewielkimi pomieszczeniami, kłopotliwe są także sypialnie, gdzie istnieją bariery architektoniczne, np. skosy. Warto dokładnie rozplanować, jak zagospodarować każde miejsce. Architekci zachęcają do wykorzystania wnęk, np. na szafy lub postawienie toaletki. Znaczenie ma również położenie łóżka. Zaleca się, by stanęło ono przy najdłuższej ze ścian bez okna lub naprzeciwko drzwi. Problem znów pojawia się w przypadku małych sypialni. Wtedy łóżko należy ustawić tak, by komfortowe było korzystanie nie tylko z niego, ale i z mebli (np. przy wysuwaniu szuflad lub otwieraniu szafek).

warto przeczytać:  "Kochanie, gdzie jest...?" Kobieta – nawigator

Jakie meble do sypialni wybrać?

Urządzanie i wyposażanie sypialni wcale nie jest takie proste. Na początku należy zdecydować się na styl, w jakim ma być utrzymane pomieszczenie. Popularne jest projektowanie sypialni utrzymanej w stylistyce skandynawskiej, nowoczesnej lub klasycznej. To przekłada się nie tylko na kolorystykę, której należy się trzymać podczas planowania tego pomieszczenia, ale i na wyposażenie. Jak urządzić sypialnię i wybrać do niej meble podpowiada madrex.pl, gdzie znaleźć można praktyczne wskazówki na temat projektowania, wyposażania i aranżowania wnętrz.

W sypialni najważniejsze jest łóżko. Dostępne jest ono w różnych wymiarach, kupić można mebel jedno- lub dwuosobowy. Te pierwsze najczęściej mają wymiary od 80 cm szerokości po 200 cm długości. Łóżka dwuosobowe przeważnie kupić można w wersji 140 × 200 cm, 160 × 200 cm czy 200 × 200 cm. Poza tym, jeśli są takie możliwości pod względem powierzchni, do sypialni warto wybrać szafki nocne, które staną po obu stronach łóżka, a także komody na ubrania. Jeśli jest możliwość zamontowania szafy przesuwnej w sypialni, jest to dobre rozwiązanie, dzięki któremu zyska się na przestrzeni. W sypialni stanąć może również toaletka, która przyda się każdej kobiecie.

warto przeczytać:  Torebki damskie do pracy, na wakacje i na co dzień - jaki styl torebki wybrać?

Dekoracje do sypialni – co wybrać?

W sypialni warto ozdobić ściany. Mogą to być półki, np. nad łóżkiem, ale i obrazy czy ramki ze zdjęciami. Dekoracjami mogą być także tekstylia. W sypialni mile widziane są zasłony, firany, narzuty oraz dywany. Szczególnie te ostatnie są istotne, głównie podczas porannego wstawania. Zaleca się, by do sypialni wybierać dywany miękkie, puszyste, takie, które będą dawały komfort, a przy tym będą oryginalnie się prezentowały. W pomieszczeniu nie może też zabraknąć roślin. Kwiaty mogą zdobić parapety, podłogę lub nawet meble. Jakie rośliny są polecane? Przede wszystkim takie, które nie pachną zbyt intensywnie, a produkują dużo tlenu. Wśród takich wymienia się aloes drzewiasty, kaktus, storczyk, sansewierię i filodendrona.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

1 comment

Add yours
  1. 1
    lidka

    Oprócz tego wszystkiego potrzebny nam jest jeszcze materac, dla szukających czegoś odpowiedniego powiem, że ja urządzając swoją sypialnię korzystałam ze sklepu (materace piankowe) i jestem bardzo zadowolona

+ Leave a Comment