Remont pokoju nie straszny także dla kobiety – tynki, gładzie, co jeszcze?


Niezależnie od tego, czy robimy remont w nowo nabytym mieszkaniu, czy odświeżamy dawno zamieszkiwane, prace jakie musimy wykonać są niemalże te same. Co w przypadku, gdy zostajemy z tym same? Czy kobieta może sobie poradzić z remontem? Pewnie, że tak! Najważniejsza jest chęć i dobrze przemyślany plan prac. A więc o czym należy pamiętać? Jakie prace wykonać? Jakie materiały budowlane kupić? Odpowiadamy poniżej.

Krok 1. Plan remontu i lista potrzebnych materiałów

To, od czego należy zacząć remont, to sporządzenie jego planu. Jeśli wypiszemy sobie to, co należy zrobić, warto zastanowić się, jakich materiałów będziemy potrzebować i spisać je. Nie od dziś wiadomo, że robiąc zakupy z listą niczego nie zapomnimy, a także nie kupimy tego, co zbędne. Musisz wiedzieć, że tynki, gładzie i inne materiały budowlane, możesz taniej kupić w sklepie budowlanym online (https://www.stukpuk.pl/materialy-budowlane/tynki-i-gladzie.html) niż w stacjonarnym. Przeglądając stronę internetową nie zapomnisz o niczym, co jest niezbędne. Możesz też porównać ceny. Są rzeczy na których nie warto oszczędzać i wręcz przeciwnie – takie za które nie ma co przepłacać.

Krok 2. Planowanie remontu

Jak już wspomniano, samo stwierdzenie „odświeżanie ścian” to za mało. Trzeba wypisać to, co składa się na owy efekt. Przyjrzyjmy się ścianom. Czy wymagają tylko odmalowania? Może trzeba jednak zagipsować ubytki i wyrównać ściany, albo odgrzybić je? Jeśli w którymś miejscu farba odchodzi, należy sprawdzić, co jest tego powodem. Być może okaże się, że samo malowanie to za mało. Trzeba najpierw zerwać stare warstwy, położyć tynk, wyrównać powierzchnię, zagruntować ją i dopiero malować. Jak wygląda sufit? Czy w którymś miejscu się nie złuszcza? A podłogi? Czy nie wymagają wymiany, pokrycia wykładziną lub cyklinowania? Jak listwy? Stolarka okienna i drzwiowa? Pooglądaj pokój pod kątem tego, co wymaga poprawy. Nie ma sensu malować ściany, która się łuszczy.

Krok 3. Przygotowanie do remontu

Jeśli zależy nam tylko na odmalowaniu sufitów i ścian, to musimy i tak zdemontować wiszące meble, dekoracje itp., a także zabezpieczyć pozostałe elementy wyposażenia i podłogę. Pamiętajmy więc, by uwzględnić na liście zakupów taśmy i folie. Jak malujemy ściany i sufity, to warto poprosić kogoś o pomoc i zsunąć meble na środek pokoju. Tam należy je okryć folią i jej brzegi przykleić do podłogi, która też jest zabezpieczona. Po co to wszystko? Przede wszystkim unikniemy konieczności zmywania śladów po farbie. Poza tym – łatwiej maluje się ściany, kiedy nic przy nich nie stoi. Jeśli prace remontowe obejmują podłogę, to najlepiej jest wynieść wszystko z remontowanego pomieszczenia, ale często nie mamy gdzie lub po prostu brakuje nam sił. Wtedy warto zwrócić się o pomoc do znajomych.

Krok 4. Remont, przeprowadzenie prac

Niezależnie od tego, czy mamy tylko do pomalowania sufity i ściany, czy jednak konieczne jest np. ich wygładzenie, zastanówmy się, czy jest to na nasze siły, czas i umiejętności. Zwłaszcza, że zazwyczaj na jednym razie się nie kończy. Niektórzy mogą się bać stania na drabinie, inni – smug na ścianach. Jeszcze inni mogą nie mieć czasu i sił na wykonywanie nawet tak prostych prac. Wtedy warto zastanowić się nad wynajęciem fachowca. Z pomocą może przyjść Internet, ale warto popytać znajomych, czy nie znają kogoś godnego polecenia.

Jak widać, remont nie jest taki straszny, jak go malują. Najważniejsze jest rozsądne podejście. Wypisanie prac koniecznych do wykonania, oszacowanie kosztów, zakup materiałów budowlanych online, by zaoszczędzić, a także zastanowienie się nad własnymi możliwościami i ewentualne zlecenie przeprowadzenia prac fachowcom.

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

5 Comments

Add yours
 1. 1
  Karola

  Super sprawa! Ja sama raczej do remontowania się nie nadaje i wątpię czy dałabym radę przeprowadzić jakieś sensowne prace, ale trzeba próbować. Nie ma co być zdanej tylko i wyłącznie na pomoc mężczyzn 🙂

 2. 2
  Obserwtorkobiet

  W Rosji, czy tam w ZSRR to kobiety budowały ściany z pustaków i inne ciężkie prace wykonywały, że teraz delikatne remonty nie będą trudne. Obowiązkowo zachowajcie bezpieczeństwo w swoich pracach 🙂

 3. 4
  bob budowniczy

  Ja należę do tych kobiet, które niczym partnerka Boba Budowniczego – więcej niż on w domu zrobię. Mój się do tego kompletnie nie nadaje. Sama wolę malować, bo on to robi tak, że powstają zacieki. Jest bardzo niedokładny.

 4. 5
  holly_cow

  Ja sama wytapetowałam lata temu całe mieszkanie, jeszcze na dodatek opiekując się dwójką dzieci. Byłam z siebie bardzo dumna. Kobiety potrafią dużo.

+ Leave a Comment